Mikrogrant to dofinansowanie w wysokości do 1 000 zł, skierowane do wszystkich Bibliotek Wiodących biorących udział w I i II Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Grant przeznaczony był na pokrycie kosztów co najmniej 4 spotkań z przedstawicielami Bibliotek Partnerskich, z czego co najmniej jedno spotkanie powinno było mieć charakter wirtualny (tzn. powinno być zorganizowane za pomocą ogólnodostępnych komunikatorów internetowych takich jak Skype, Gadu-Gadu, Tlen, Google Hangouts, chat, itp. – jeżeli warunki techniczne na to pozwalały). Spotkania te miały służyć przekazaniu zespołom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej podczas szkoleń oraz wymianie doświadczeń, zacieśnianiu współpracy i planowaniu wspólnych przedsięwzięć. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Mikrogrant każdej Bibliotece Wiodącej biorącej udział w Programu Rozwoju Bibliotek, która poprawnie wypełni wniosek. W ramach Mikrograntów Biblioteka Publiczna w Gródku zorganizowała dwa spotkania w Czarnej Białostockiej oraz Janowie.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego) w koalicji z Miejską Biblioteką Publiczną w Czarnej Białostockiej oraz Biblioteką Publiczną w Gródku zorganizowała spotkanie 17 kwietnia 2013 roku w Filii Bibliotecznej w Czarnej Wsi Kościelnej. Na spotkanie przybyło 47 bibliotekarzy z powiatu białostockiego, przedstawiciele z bibliotek powiatu łomżyńskiego oraz GBP w Janowie.
W programie było:
1) zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Białostockiej,
2) przejazd do Filii Bibliotecznej w Czarnej Wsi Kościelnej połączony ze zwiedzaniem warsztatów szlaku rękodzieła ludowego,
3) wystąpienie burmistrza Czarnej Białostockiej ( Tadeusz Matejko),
4) „Co nowego w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Białostockiej” ? (dyr. Elżbieta Litwińska ),
5) „Tuwima portret wielokrotny - rocznicowe świętowanie literackie w bibliotekach” – dr Barbara Olech (wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku),
6) „Kolorowy świat w utworach Juliana Tuwima” – propozycje zajęć z dziećmi - Ewa Ziniewicz-Siergiejko (instruktor czytelnictwa dziecięcego Książnicy Podlaskiej),
7) „Nowe zadania bibliotekarzy litewskich na przykładzie Powiatowej Publicznej Biblioteki w Kłajpedzie” – Juozas Šikšneliš (bibliotekarz, bibliograf, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kłajpedzie, autor wielu książek m.in. powieści kryminalnych, historycznych, sztuk teatralnych, laureat nagród literackich, rzeźbiarz)
Podsumowanie szkolenia nastąpiło w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, gdzie uczestnicy mogli zregenerować siły – zwiedzając obiekt, zapoznając się z regionalnymi tradycjami oraz spożyć specjały kulinarne.

 

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego) we współdziałaniu z Biblioteką Publiczną w Gródku oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie zorganizowała wymianę doświadczeń koalicjantów Programu Rozwoju Bibliotek w ramach realizowanego projektu „Podaj dalej” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie (powiat sokólski).
W programie:
1) „Osamotnieni w dobie Internetu” – wystąpienie dr Małgorzaty Iwanowicz (socjoterapeutka, trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnych, autorka książek dla dzieci i dorosłych)
2) Zwiedzanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie połączone z informacjami o działalności tej biblioteki
3) Nowe doświadczenia zawodowe pozyskane podczas wyjazdów studyjnych – relacje bibliotekarzy z powiatu białostockiego
4) Wizyta w Izbie Tkactwa Dwuosnowego w Janowie

Licznik odwiedzin: 50184